Wczytuję dane...

Flaki po lwowsku

Flaki po lwowsku
Flaki po lwowsku
1000 g flaków wołowych, 
500 g kości, 
po 4 średnie marchewki i pietruszki,
por, 
średni seler, 
cebula, 
150 g kapusty włoskiej, 
łyżka mąki, 
4-5 łyżek oleju,
łyżka masła, 
pół szklanki śmietany, 
2 łyżki tartej bułki, 
1-2 listki laurowe, 
po  pół łyżeczki gałki muszkatołowej i imbiru, 
1-2 czubate łyżki majeranku, 
łyżeczka mielonej papryki, 
pieprz, sól 
 
1. Flaki starannie oczyścić, kilkakrotnie wypłukać w ciepłej wodzie,  wyszorować solą i szczotką, po czym ponownie wypłukać 2-3 razy. 
2. Włożyć flaki do rondla, zalać zimną wodą, zagotować i odcedzić; czynność tę powtórzyć. 
3. Warzywa (bez kapusty) oczyścić, opłukać; połowę warzyw pokrajać w paski (słomkę). 
4. Kości oczyścić, opłukać, zalać zimną wodą, dodać połowę  warzyw (w całości) i ugotować wywar, który następnie przecedzić. 
5. Do wywaru włożyć flaki, listek laurowy i ziele angielskie; gotować ok. 4 godzin na niedużym ogniu. 
6. Pod koniec dodać opłukaną i pokrajaną w kostkę kapustę.
7. Miękkie flaki wyjąć, przestudzić, pokrajać w cienkie paseczki  i ponownie włożyć do wywaru dodając pozostałe przyprawy. 
8. Pokrajaną w słomkę włoszczyznę przesmażyć na połowie tłuszczu i dodać do flaków. 
9. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać w kostkę i przesmażyć; następnie dodać mąkę, lekko zrumienić, rozprowadzić wywarem i połączyć z flakami. 
10. Do flaków wlać śmietanę, wymieszać i gotować ok. 5 minut.
11 . Tartą bułkę zrumienić na maśle i polać porcje flaków.

Flaki po lwowsku to tradycyjna potrawa kuchni polskiej, wywodząca się z regionu Lwowa. Potrawa ta jest przygotowywana głównie z flaków wołowych, które są dokładnie oczyszczone i gotowane wraz z kośćmi wołowymi, włoszczyzną, cebulą oraz kapustą włoską. Charakterystycznym składnikiem jest kwaśna śmietana, która nadaje zupie niepowtarzalny smak.

Proces przygotowania flaków po lwowsku zazwyczaj obejmuje płukanie flaków, gotowanie ich w wodzie z kośćmi i warzywami, a następnie duszenie w aromatycznym sosie z dodatkiem kwaśnej śmietany. Potrawa ta ma delikatny smak, choć niektórzy dodają ostrą paprykę dla wyrazistości.

Warto również wspomnieć o specjalnej przyprawie do flaków, którą można użyć podczas przygotowywania potrawy. Przyprawa ta, dostępna w handlu, wzbogaca smak flaków i podkreśla ich aromat.

Flaki po lwowsku są przykładem kulinarnej tradycji, która sięga głęboko w historię polskiej kuchni. Ich unikalny smak i sposób przyrządzenia sprawiają, że stanowią one ciekawy element kulinarnego dziedzictwa Lwowa oraz całego kraju.

Zadzwoń Wiadomość